لینک مستقیم فایل(بررسي نقش و ميزان عناصر غذایی در خاك و اثرات آن بر روي عملكرد چغندر قند)

بررسي نقش و ميزان عناصر غذایی در خاك و اثرات آن بر روي عملكرد چغندر قند/بررسي نقش و ميزان عناصر غذایی در خاك و اثرات آن بر روي عملكرد چغندر قند/30019307/mr
با سلام و خیر مقدم،در این پست توضیحات فایل بررسي نقش و ميزان عناصر غذایی در خاك و اثرات آن بر روي عملكرد چغندر قند قابل رویت می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 20

پيشگفتار :تاريخچه علم خاك با استفاده از آب و آبياري براي بهره برداري از خاك آغاز مي گردد . در ابتداي قرن 17 ميلادي يك پزشك و شيميدان اهل فنلاند بنام وان هلمونت آزمايشي انجام داد كه بعنوان سرآغاز تاريخچه جديدي بحساب مي آيد .چغندر قند بعنوان يك محصول مهم زراعي نقش بسزايي در اقتصاد برخي از كشورها دارد و توليد هرچه بيشتر اين محصول در واحد سطح يا هكتار نيازمند مطالعات دقيق و همه جانبه از سوي محققان مي باشد كه در اين نقش عناصر غذايي و تاثير آن بر عملكرد اين محصول مهم زراعي حائز اهميت مي باشد .در اين مقاله سعي شده تا حد امكان به بررسي نقش و ميزان اين عناصر در خاك و همچنين اثرات آن بر روي عملكرد چغندر قند مورد بررسي قرار گيرد .

جذب ازت و غلظت آن :به نظر مي رسد گياهان مورد تناوب براي رسيدن به ماكزيمم توليد محصول به 200 الي 250 كيلوگرم ازت خالص در هكتار نيازمند باشد . مقدار كودي كه قبلاً به گياهان مورد تناوب داده شده تأثير زيادي بر روي مقدار ازت موجود در گياه در زمان برداشت دارد . بدون هيچگونه كودي، گياه ممكن است در زمين هاي فقير و بدون ذخيره ازت، به مقدار 25 كيلو در هكتار و در زمين هاي حاصلخيز مقدار 100 كيلو ازت در خود نگه دارد . در بهار بوته هاي جوان مقدار 5% ازت در ماده خشك برگ و 3% در ماده خشك ريشه نگه مي دارند . اين غلظت با ادامه رشد گياه بسرعت كاهش مي‌يابد و در زمان برداشت و در يك زراعت با حداكثر محصول شكر مقدا ازت در ماده خشك برگ 3% و در ماده خشك ريشه 8/% است.

كمبود ازت و علائم تشخيص آن :بر خلاف علائم كمبود ساير عناصر، علائم كمبود ازت تقريباً در تمام مراحل رشد گياهان مورد تناوب مشاهده مي شود. بذور گياهان مورد تناوب داراي مقدار كافي ازت براي ظهور كوتيلدون ها است. ليكن براي جلوگيري از بروز كمبود بايستي فوراً گياه شروع به جذب ازت از خاك نمايد. در خاكهاي فقير با مقدار كم ازت، علائم كمبود از زمان ظهور اولين برگ هاي حقيقي و متعاقب آن سلير برگ ها شروع مي گردد. علائم كمبود ممكن است با افزايش سن گياه، توسعه يابد. در مقايسه با آنچه كه در كمبود منگنز ، بر و منيزيوم ديده مي شود ، علامات خاصي كه مشخصه كامل كمبود ازت باشد وجود ندارد.برگهاي گياه در اثر كمبود پيچيده مي شود و نخست به رنگ سبز روشن و بعد به زرديمي گرايند. كمبود ازت باعث كاهش غلظت كلروفيل و مقدار فتوسنتز در برگهاي مسن تر مي گردد، اين برگها اغلب پژمرده شده و قبل از رسيدن مي ميرند و برگهاي جوان تر معمولاً داراي پهنك باريك و دمبرگهاي طولاني مي باشند. برگهاي داراي كمبود معمولاً محتوي 9/1 الي 3/2% ازت در ماده خشك خود مي باشند. بوته هايي كه علامت كمبود دارند مقدار 70 تا200 واحد در ميليون ازت به صورت نيترات در خود دارند در حاليكه در بوته هاي بدون علامت كمبود اين مقدار 350 تا 35000 واحد در ميليون است.

اثر ازت بر روي رشد گياهان مورد تناوب و كارآيي برگها:علاوه بر بهبود رنگ برگها، ازت باعث افزايش اندازه و تعداد برگها مي گردد. در اوائل فصل بهار، ازت باعث افزايش ماده خشك در واحد سطح مي شود كه اين عمل بيشتر در برگ و دمبرگ سبب افزايش توليد ماده خشك در ريشه شده و توليد بيشتر شكر را در واحد سطح بهمراه خواهد داشت. (آرمسترانگ و همكاران ) نشان دادند كه اثر كود ازته تنها تبديل اشعه دريافت شده به ماده خشك نيست ، بلكه به مقدار زياد باعث افزايش مقدار اشعه جذب شده مي گردد.

مطالب دیگر:
📃تحقیق بررسي تأثير ميزان تحصيلات بر ملاكهاي ازدواج در بين دانشجويان📃تحقیق بررسي تأثير رضايت شغلي و استفاده بهينه از زمان در كارمندان📃تحقیق بررسي تاثير تنيدگي بر افراد سالم وافراد متبلا به بيماري ميگرن📃تحقیق دوست و دوستيابي📃پاورپوینت بررسی انواع ابرها به همراه فایل word و تصاویر📃تحقیق افسردگي ما بين دو گروه افراد ورزشكار و غير ورزشكار📃پاورپوینت درباره باران به همراه فایل Word📃پاورپوینت بلایای طبیعی📃پاورپوینت پیش بینی عددی وضع هوا📃تحقیق بررسي باورها و اعتقادات از زايمان تا 7 سالگي كودك📃پاورپوینت حوادث تاریخی جغرافیایی📃پاورپوینت همه چیز درباره زلزله📃پاورپوینت کنکاشی در سایت های هوا شناسی📃تحقیق بررسي ميزان افسردگي امدادگران مرد📃پاورپوینت تاریخچه هواشناسی در ایران📃تحقیق برسي تأثير بدرفتاري والدين بر عزت نفس دانش‎آموزان مقطع راهنمايي📃پاورپوینت آشنائي با بهسازي لرزه‌اي سازه‌هاي موجود📃تحقیق نقش دانشگاهها در جهان در حال تحول📃پاورپوینت جزوه ی درسی اصول مهندسی زلزله📃تحقیق بررسی فناوری اطلاعات وروش های مؤثر کاربرد رايانه در ايجاد و رشد خلاقيت📃پاورپوینت خلاصه کتاب روابط متقابل شهر و روستا با تاکید بر ایران تالیف دکتر علی اصغر رضوانی انتشارات📃تحقیق طراحی، ارزیابی و اجرای دورۀ آموزش پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر📃پاورپوینت مراحل توسعه مدیریت📃تحقیق ضرورت توجه به نقش پژوهش در کلیه مقاطع تحصیلی📃پاورپوینت آشنايي مسؤل دفتر با اصول و مهارتهاي لازم